Vodovod.info

Vodárenský informační portál

ISSN 1804-7157

Recenzované neimpaktované periodikum

Vybíráme vodovodní baterii

Vodovodní baterie je prvek vybavení domácnosti, se kterým jsme denně v kontaktu, ať už při napouštění vody pro účely hygieny, tak pro vaření či pitné účely. Vodovodní baterie mají především plnit funkci, pro kterou jsou určeny, a proto je důležité vybrat pro správný účel správný typ baterie. Mimoto při výběru zohledňujeme vzhled a také cenu.

Základní typy vodovodních baterií

Mezi základní typy vodovodních baterií patří umyvadlové, vanové a sprchové, pokud mají sloužit pro odběr vody k očistě. V kuchyních se pak uplatňují baterie zvané dřezové či kuchyňské.

Podle vztahu k zařizovacímu předmětu (vaně, umyvadlu, atd.) a způsobu připojení pak rozlišujeme vodovodní baterie stojánkové nebo nástěnné, zvláštním případem jsou baterie podomítkové a volně stojící.

Na co dát pozor při výběru baterie

U každého typu baterie je třeba si všímat jiných detailů. U stojánkových je například důležitý počet otvorů, bývají jedno- nebo tříotvorové, u nástěnných je pak důležitá rozteč baterie – vzdálenost připojovacích otvorů.

Asi nejvíce času je třeba věnovat výběru sprchové baterie. Nejen že touto výtokovou armaturou proteče vysoký podíl vody spotřebované v domácnosti, ale správný výběr sprchové baterie může ještě umocnit příjemný pocit, který sprchování dává.

Do sprchy můžete volit jak základní typy sprchových baterií nástěnných s hadicí a sprchovou hlavicí, tak i vzhledově velmi propracované kousky podomítkového provedení, třeba i s velkoplošnou hlavicí s efektem tropického deště. Velký komfort pak poskytují termostatické baterie, které ocení zejména rodiny s malými dětmi.

Úspora vody

Na co se ještě zeptat při koupi sprchové baterie? Rozhodně na hlučnost a úspornost. Proudění vody skrz baterii nevhodné konstrukce může totiž vyvozovat nepříjemný hluk. A jelikož při sprchování je spotřebován poměrně velký podíl z denní potřeby vody, je dobré volit úsporné baterie, které při nižším průtoku dokáží poskytnout kvalitní proud vody.

Cena až na posledním místě

Samozřejmě i cena vodovodní baterie hraje při koupi svoji cenu. Dostupné jsou baterie doslova za pár stovek, ale i za desítky tisíc. Vliv na cenu má nejen kvalita zpracování, design, ale i trvanlivost jednotlivých částí. Nápovědou zde může být délka poskytované záruky na jednotlivé součásti – obvykle je uváděna zvlášť záruka na těsnost těla, kartuši a povrchovou úpravu.

Vodovod.info

Vodárenský informační portál

ISSN 1804-7157

Recenzované neimpaktované periodikum

vodárenství, vodovod, pitná voda, úprava vody