Vodovod.info

Vodárenský informační portál

ISSN 1804-7157

Recenzované neimpaktované periodikum

Snadná a levná instalace potrubí? Protlačovací rakety TERMA MAX

Snadná a levná instalace potrubí? Protlačovací rakety TERMA MAX

K instalaci potrubí se často používají protlačovací rakety. Tato technologie jednoduše prorazí tunel bez nutnosti kopat dlouhé výkopy a jako takové představují nejsnazší metodu nejen pro kladení potrubí, ale i kabelů a optických sítí. Značka TERMA nabízí v této oblasti pokrokové technologie, kdy díky moderní teflonové technologii mají protlačovací rakety vyšší účinnost, delší životnost a nižší provozní náklady, než při využití klasických konstrukcí.

Protlačovací rakety představují nejběžnější bezvýkopovou technologii pro umisťování vodovodního potrubí, kabelů a optických sítí. Renomovaná značka Terma přichází s novou moderní konstrukcí, která zaručuje delší životnost, nižší náklady, ale také vyšší výkon rakety.

Překročení provozního tlaku nehrozí

Nejdůležitější součástí rakety je masivní úderník, který je poháněn vzduchovým kompresorem. Nachází se v pouzdře rakety a naráží do hlavice. Díky monolitické konstrukci úderníku nehrozí riziko poškození nadměrným tlakem, sekundárně ho navíc hlídá i pojistný tlakový ventil na olejovači. Antivibrační elementy chrání řídící píst před poškozením, čímž zajišťují dlouhodobou provozuschopnost celého zařízení.

Ochrana proti tření

Protlačovací rakety Terma jsou konstruované tak, aby se úderník co nejméně opotřebovával. Rychlé opotřebení většinou vzniká z důvodu otěru kovových kontaktních ploch, případně pokud se mezi plochy dostanou nečistoty. Opotřebování ploch se sice dá vyřešit navařením prstenů na úderník rakety – je to ale náročné a nákladné.

Značka Terma tento problém vyřešila umístěním teflonových těsnících pásek do konstrukce, které vzájemnému tření kovových ploch brání. Z toho vyplývá nejen delší životnost, ale také snížení nákladů na provoz a údržbu. Když se teflonové pásky opotřebují, jednoduše se vymění a znovu perfektně těsní a chrání kontaktní plochy.

Přesné hlavice a ochrana hadice

Další výhodou Terma raket jsou patentované stupňovité hlavice, které za přesnost dokonce získaly mezinárodní ocenění. Hlavice je pevná, vysoce spolehlivá a dá se v případě potřeby za přijatelnou cenu vyměnit, stejně tak jako ostatní díly. Systém pevné hlavy výrazně snižuje poruchovost a provozní náklady spojené s opravami rakety. Zemní kladiva mají modulární konstrukci, což výrazně snižuje náklady na případnou opravu. Chráněna je také řídící a pneumatická hadice, která je vyztužená ocelovým opletem, který ji chrání před poškozením nebo zlomením. Řídící hadice, ovládající změnu směru chodu rakety, je umístěna uvnitř hlavní pneumatické hadice. Hadice jsou vybaveny samojistícími rychlospojkami, které chrání koncovky před znečištěním a zároveň předchází možnosti samovolného rozpojení hadic vlivem vibrací.

Před nadměrný vstupním tlakem chrání také přetlakový ventil na přimazávači. Na něm se přehledně a snadno spouští a reguluje výkon rakety, mění se směr chodu rakety, stejně tak jako přimazávání a kontrola množství oleje v nádržce.

Konstrukce zemních raket umožňuje použití ekologických BIO maziv, díky čemuž jsou šetrné k životnímu prostředí. Snadné seřízení množství oleje při přimazávání výrazně šetří jeho spotřebu.

Nejnovější modely

Značka Terma nabízí širokou škálu protlačovacích raket různých průměrů a různě výkonných kompresorů. Díky vysoké úderové energii je možné rakety používat v tvrdších typech zeminy. Například nejprodávanější model K 130 S zvládne pomocí rozšiřovacích pouzder vytvořit otvor až do průměru 215 mm.

Novinkou je model K75K, kratší a lehčí verze rakety, která se hodí pro zatahování PE a PVC potrubí do 75 mm, ale také třeba pro instalaci elektrických a telekomunikačních sítí. Raketa je o 42 cm kratší oproti standardní verzi a váží pouhých 22 kg, proto se s ní skvěle manipuluje v malých a omezených prostorech. I přes své malé rozměry však poskytuje vysoký výkon, přesnost a spolehlivost.

Další novinkou je protlačovací raketa K55, která je zároveň nejmenší raketou značky Terma, váží pouhých 15 kg a měří jen 1.180 mm.  Změna směru pohybu rakety je zajištěna pneumatickým ventilem umístěným v rámci přimazávače vzduchu, stejně jako u ostatních modelů. Je vysoce rychlá a přesná a hodí se pro zatahování potrubí a kabelů do 50 mm.

Se správným výběrem rakety o požadovaném průměru a parametrech vám pomůže autorizovaný prodejce raket Terma firma MANEK stavební stroje spol. s r.o.

Vodovod.info

Vodárenský informační portál

ISSN 1804-7157

Recenzované neimpaktované periodikum

vodárenství, vodovod, pitná voda, úprava vody